Hajvonal típusok – Milyen Típusú az ön Hajvonala?
A férfi hajvonalakat több tulajdonság is meghatározza, többek között a magasság és az alak. A hajvonal típusok lehetnek egyediek, de még a legegyedibb hajvonal is besorolhatü egy alkategóriába.
Fontos megjegyezni, hogy a hajvonal nem marad ugyanilyen az egész élete során – ahogy öregszik, úgy változni fog.
Mindazonáltal, ha nem elégedett a hajvonalával, rengeteg lehetőség áll ön előtt hogy változtasson a helyzeten.
Hányféle hajvonal létezik? És mit tehet a megváltoztatása érdekében? Ezekre és más fontos kérdésekre válaszolunk a továbbiakban.
Mi az a hajvonal?
A hajvonala a haj növekedési területének szélét jelöli. A normál hajvonal a homlokánál kezdődik, és körvonalazza a haját.
A hajvonalak különböző típusait a forma, a magasság és a hajnövekedés határozza meg, amelyek fontos szerepet játszanak a megjelenésben.
A hajvonal típusa legtöbbször megváltozik az élete során, ahogy öregszik és elkezd hullani a haja. Ezenkívül a férfiak és a nők különböző típusú hajvonallal rendelkeznek.
6 különböző férfi hajvonal típus
Minden hajvonal típust a következő tényezők határozzák meg:
- Hormonok
- Genetika
- Kor
- Életmód
A férfiaknak és a nőknek lehetnek ugyanolyan formájú hajvonalai, de a férfiak jelentősen nagyobb változásokon mehetnek keresztül.
Íme a 8 leggyakoribb férfi hajvonal típus:
1. Alacsony hajvonal
A férfiaknak általában gyermekkorukban és tinédzserkorukban alacsony a hajvonaluk, mielőtt elindul a hajhullás.
Az alacsony hajvonal a szemöldökhöz közelebb kezdődik, és hatására jóval kisebbnek tűnhet a homlok.
Néhány esetben az alacsony hajvonal megmarad a pubertás után is, ám ez kevésbé jellemző.
2. Középső hajvonal
A középső hajvonal általában arányosabbnak tűnik a homlokkal. A férfiak tinédzserkorukban és húszas éveikben kezdhetnek el közelíteni ehhez a típushoz.
Ennek a férfi hajvonal típusnak a kinézete személyenként eltérő lehet: aszimmetrikus, lekerekített vagy egyenes is lehet.
3. Magas homlok férfiaknál
Mi számít magas homloknak?
A magas homlok jelentése hogy a hajvonal nem a megszokott helyén, hanem a fejtetőn kezdődik. Ezt a férfi hajvonal típust általában a genetika okozza, de állhat mögötte hajritkulás is.
Néhány esetben megoldható egy magas homlok frizura segítségével is, amely gyakran képes eltakarni a kopaszodó területeket. Azonban a legtöbb esetben ennél invazívabb megoldás kell a kielégítő eredményhez.
4. Visszahúzódó hajvonal
A férfiak bármikor visszahúzódó hajvonalat fejleszthetnek a pubertáskor után, az állapot egy idő után a fejtető egyre nagyobb részét fedi fel.
Ezt M-típusú hajvonalnak is nevezik, mivel a hajvonal egy M-re hasonlíthat, ha a halánték körül túlzott hullás történik. Az M-alakú hajvonal a férfias típusú kopaszodás gyakori eredménye.
Általában örökletes, tehát ha a családban gyakori a visszatérő hajvonal, akkor valószínűleg Önnél is kialakul.
A mintás kopaszodást a dihidrotesztoszteron (DHT) nevű nemi hormon okozza, amely összezsugorítja a fejbőr tüszőit, és általános ritkuláshoz vezet.
5. Asszimetrikus hajvonal
Az aszimmetrikus hajvonalak gyakoriak, bár a formájuk változik. Az egyik oldala lehet kissé magasabb, mint a másik, vagy az egész hajvonal zig-zagosan haladhat.
Az asszimetrikus hajvonalakat genetika vagy túlzott styling okozhatja, például a haj szoros lófarokban való hordása.
6. Egyenes hajvonal
A fiatalos, téglalap alakú vagy egyenes hajvonalak szépen végighúzódnak a homlokon.
A női hajvonal 8 típusa
Nemcsak a nagyszerűen kinéző hajvonal növelheti az önbizalmunkat és javíthatja a megjelenésünket, hanem azt is megmutathatja, hogy mennyire egészséges a hajunk jelenleg.
Tehát amikor a hajvonalunk nem a legjobb formáját mutatja, érthető módon aggódhatunk. Kétségtelen, hogy az önbizalmunk megingik, miközben próbáljuk kideríteni, mi okozza a változásokat.
A férfiak és a nők hajvonalának különböző típusai gyökeresen eltérnek. Azonban a hajvonal alakját meghatározó tényezők mindkét nemnél azonosak.
Egy nő hajvonalának változása több okból is bekövetkezhet. Alább a 9 leggyakoribb típust vizsgáljuk meg, amelyeket tapasztalhat:
1. Alacsony hajvonal
Az alacsony hajvonal elég közel ül a szemöldökhöz. Ennek eredményeként a homloka keskenyebbnek és rövidebbnek tűnhet.
Ennek a hajvonal típusnak az az előnye, hogy a nőknél kisebb a valószínűsége a visszatérő hajvonal kialakulásának.
2. Magas hajvonal
Másrészt, ha a haja a homlokán található legfelső ráncon túl kezdődik, akkor magas hajvonala van.
Ez nagyrészt genetikai eredetű, és kétségtelen, hogy a családja többi nőtagja is hasonló hajritkulást tapasztalhat.
Ugyanakkor néhány nőnél a magas hajvonal valami egyéb rendellenesség miatt is kialakulhat.
3. Középső hajvonal
Az „átlagos” vagy „normál hajvonal” néven is ismert középső hajvonal a leggyakoribb hajvonal típus férfiaknál és nőknél egyaránt.
Lehetővé teszi a haj sokféle stílusú formázását; hiszen ahogy a neve is sugallja, pont a homlok közepén helyezkedik el.
4. Háromszögletű hajvonal
Ez a hajvonal a halántéknál kezdődik, és fokozatosan emelkedik a homlok középső pontjáig. Kinézete meglehetősen szögletes lehet, ezért is nevezik gyakran háromszögletű hajvonalnak.
Néha a háromszögletű hajvonal olyan hajhullási állapotok következménye, mint az temporális háromszögletű alopecia (Temporal Triangular Alopecia).
Bár a kiváltó okok nem teljesen ismertek, a tudósok erős összefüggést feltételeznek a genetika és a betegség kialakulása között.
5. Egyenetlen hajvonal
Ha alaposan megvizsgálja a hajvonalakat, észreveheti, hogy sok aszimmetrikus (a két oldal nem pontosan egyezik).
Néha az egyik oldala magasabb lehet a másiknál. Ismét szoros kapcsolat van a genetika és az egyenetlen hajvonal között, azonban más okok is állhatnak a jelenség mögött.
6. Harang alakú hajvonal
A harang alakú hajvonal kerekded formájú, és gyakran fordított U-betűre hasonlít. Mindkét oldala szimmetrikus lesz egymással, a szélei pedig íveltek.
Ez természetesen vagy a hajvonal visszatérése következtében alakulhat ki, és a homloka sokkal hosszabbnak tűnhet, mint amilyen valójában.
7. Egyenes hajvonal
Ahogy a neve is sugallja, az egyenes hajvonal egyenesen végighúzódik a homlokán, és nem követi a fej természetes ívét.
Az egyenes homlokszőrzet gyakran a genetika eredménye, bár néhány férfi és nő azért formázza és vágja így a haját, hogy ezt a megjelenést érje el.
8. Visszahúzódó hajvonal
Bár férfiaknál gyakoribb, a nőknél bizonyos esetekben mégis előfordulhat a visszahúzódó hajvonal. Ez általában egy M alakú hajvonal formájában jelentkezik a homlok mentén.
Gyakran a test hormonális változásainak az eredménye, például terhesség és menopauza, genetika, fokozott stressz vagy életmódbeli választások miatt alakul ki.
A női hajvonal visszahúzódásának néhány oka könnyen elkerülhető. Például a feszes frizurák felesleges traumát és fizikai megterhelést okozhatnak a hajnak, ami tartós hajhulláshoz vezethet.
Egyéb figyelembe veendő dolgok lehetnek a használt samponok, kondicionálók és hajfestékek típusai.
Ha ezek durva vegyszereket tartalmaznak, azok tovább roncsolhatják a hajvonalát.
A hajvonal fenntartása
1. Fejbőr masszázs
A fejbőr masszázs segíthet megvédeni, megerősíteni és stimulálni a hajnövekedést a fejtetőn és a hajvonal mentén egyaránt.
Bár a kutatás még mindig folyamatban van, néhány tanulmány kimutatta, hogy a napi mindössze 4 perces masszázs is serkentheti a hajnövekedést.
A fejbőr masszázs javítja a vérkeringést, lehetővé téve a hajhagymák számára, hogy több tápanyaghoz jussanak.
A fejbőr masszázs egy másik előnye, hogy a folyamat során számos különböző olajat használhat a bőr további táplálására, például mandula-, kókusz-, jojoba- és olívaolajat.
2. Hidratálja a haját
Száraz fejbőr esetén nagyobb a sérülés és irritáció kockázata. Ezért próbálja meg megőrizni a fejbőr nedvességtartalmát.
Hidratáló samponok és kondicionálók segíthetnek ebben. Kerülje továbbá a hőstílusú technikák, például a hajegyenesítők használatát, mivel ezek azonnal kiszáríthatják a hajhagymát.
3. Válassza ki a hajához megfelelő sampont
A samponok az egyik legjobb módja a haj támogatásának, egészségének javításának és a potenciális károsodások elleni védelmének.
Válasszon olyan termékeket, amelyek hajhullás elleni tulajdonságokkal rendelkeznek, mivel ezek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek segítenek a hajnak és megelőzik a további károsodást.
Ésszerű, hogy kerülni kell a durva vegyszereket tartalmazó termékeket, mivel ezek tovább irritálhatják a hajat és a fejbőrt.
4. Hajpakolás használata
A hajpakolás a haj táplálásának és erősítésének hasznos módja. Ez egy mélykondicionáló kezelés, amely behatol a hajszál kutikulájába.
A keratin alapú hajpakolások a leghatékonyabbak, puhábá, egészségesebbé teszik a hajat, és segítik a vérkeringést, serkentve a további növekedést.
Az optimális eredmény érdekében hetente legalább egyszer használjon hajpakolást.
5. Egészséges étrend
Nem várhatja el a hajától, hogy erős és egészséges maradjon, ha nem táplálja megfelelően. Sőt, a tápanyaghiány eleve hozzájárulhat a hajhulláshoz!
Szerencsére ezt könnyen megoldhatja, ha egészségesebben táplálkozik.
Válasszon olyan ételeket, amelyek gazdagok esszenciális vitaminokban és ásványi anyagokban, például biotinban, fehérjében, cinkben és zsírsavakban.
Ezek segítenek a meglévő haj megőrzésében és az új hajszálak növekedésének elősegítésében is.
Ezek a nélkülözhetetlen tápanyagok különféle gyümölcsökben, zöldségekben és húsokban találhatók.
Ha azonban nehezen tudja növelni a napi bevitelüket, fontolja meg étrend-kiegészítők szedését.
6. Kerülje a szoros frizurákat
Ahogy már említettük, a szoros frizurák felesleges, de jelentős fizikai traumát okozhatnak a hajának már fiatalon is, folyamatosan kifelé húzva azt a helyéről, és nyomást gyakorolva a hajhagymákra.
Kerülje a hajának szoros copfokba, cornrows-ba, kontyokba és szoros lófarokba való fésülését, mivel ezek a frizurák gyakran húzzák a hajtöveket.
Hajvonal korrekció
Ha szeretné megváltoztatni a hajvonalát, több lehetősége is van:
Hajformázási technikák
Lehet, hogy különböző frizurákkal vagy styling trükkökkel megváltoztathatja a haja kinézetét, dús és erős elülső hajvonalat imitálva.
Ez kényelmesebb és praktikusabb megoldás lehet, mint a mindennapos sapka viselése.
Hajtetoválás
Ez az ideiglenes hajtetoválási eljárás egyéni hajszálak megjelenését hozza létre. Az eredménynek 6-18 hónapig kell kitartania.
Gyógyszer
Néhány gyógyszer (például a Finasteride és a Rogaine) képes a hajvisszatöltésre a homloknál, de bizonyos betegségek ellen a kortikoszteroidok is hatásosak lehetnek.
Azonban a gyógyszerek mellékhatásokat okozhatnak, ezért beszéljen kezelőorvosával a kezelés megkezdése előtt.
Orvosa segíthet jobban megérteni a hajhullás okát, illetve készíthet egy megfelelő kezelési tervet a probléma elhárítására.
Hajbeültetés
A hajbeültetés, mint például a Follicular Unit Extraction (FUE) technika, egyre népszerűbb a férfiak körében.
A hajvonal-beültetés elve egyszerű: a sebész helyi érzéstelenítésben eltávolít egészséges hajtüszőket a fej oldalsó vagy hátsó részéről.
Ezután ezeket a szőrtüszőket a hajhullás által érintett területekre ülteti be, hogy teltebb, és egyenletesebb formát hozzon létre.
Utoljára szakmailag ellenőrizve: május 14, 2024
- Beek CH. A study on extension and distribution of the human body-hair. Dermatologica. 1950;101:317–31.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14802145
- Hamilton JB. Patterned loss of hair in man: Types and incidence. Ann N Y Acad Sci. 1951;53:708–28.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14819896
- Norwood OT. Male pattern baldness: Classification and incidence. South Med J. 1975;68:1359–65https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1188424
- Hong H, Ji JH, Lee Y, Kang H, Choi GS, Lee WS. Reliability of the pattern hair loss classifications: A comparison of the basic and specific and Norwood-Hamilton classifications. J Dermatol. 2013;40:102–6https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23110308
- Sirinturk S, et al. (2016). Study of frontal hairline patterns for natural design and restoration.https://doi.org/10.1007/s00276-016-1771-1